Annelerin Pastaları Kitaba Dönüştü

0

Üzümlü Fatih ilkokulda başlatılan “Pastam kitabım olsun” isimli kampanya ile öğrencilerin anneleri tarafından yapılan pasta ve kurabiyeler okulda satılarak elde edilen kazanç ile okula kitap alındı.

Haber: Yakup BAKAR – AA

Erzincan’ın Üzümlü ilçesi Fatih İlkokulunda okul yönetimi tarafından öğrenci velileri ile yapılan görüşmeler sonucunda “Pastam kitabım olsun” adı altında başlatılan kampanya örnek oluyor. Kampanya kapsamında her 10 günde bir  belirlenen bir sınıfın öğrenci velileri tarafından pasta, kurabiye, börek gibi yiyecekler okul için yapılıyor. Yapılan yiyecekler okula getirilerek görevli öğrenci ve öğretmenler tarafından teneffüsler de sembolik rakamlara öğrencilere ve okula gelen misafirlere satılıyor. Bir kermes havasında geçen satışlar ile elde edilen gelirle başta okul kütüphanesi ve sınıf kitaplıklarına kitaplar alınarak öğrencilerin kitap ihtiyaçları karşılanırken ayrıca sınıfların diğer ihtiyaçları da bu gelirden karşılanıyor.

2015-2016 eğitim öğretim yılında başlayan kampanya da şimdiye kadar yapılan 7 kermes gününde yaklaşık 2 bin TL gelir elde edildi. Elde edilen bu gelir ile yaklaşık bin adet kitap, iki sınıfın ses sitemi ve okulda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller alındı.

Fatih İlkokulu Müdürü Alpaslan Keklik, AA muhabirine yaptığı açıklamada “Pastam kitabım olsun kampanyasında veliyi okula dahil etmenin peşine düştük. Yapan okullarla görüştük ve nasıl yapıldığına dair bilgi edindik. Bizde okulumuzda yapmaya karar verdik. Faydalı bir kampanya. Veliyi okula davet ediyoruz. Veli ayağını okulda çekmiyor. Evde yapmış olduğu kek, kurabiye vesaire yiyecekleri on günde bir görevlendirdiğimize sınıfa o velimiz getiriyor. Bununla beraber okulda satışı yapılıyor. Bizim koordinasyonumuzda çocuklarımıza bu görevi veriyoruz. Haliyle hem çocuklarımız sorumluluk bilinci nedir bunu öğrenmiş oluyor. Hem de veli okula dahil olmuş oluyor. Kazanılan para ile sınıf kitaplıkları, okul kütüphanesi kitaplarla dolmuş oluyor. Bununla beraber sınıfın diğer ihtiyaçları ses sitemidir, çocuklara verilecek hediyelerdir bu yönde tasarruflu olarak kullanıyoruz.” dedi.

– BİNE YAKIN KİTAP ALINDI

Okul kütüphanesi ve sınıf kitaplıklarına bine yakın kitap alındığını belirten Keklik, “Şimdiye kadar bu kampanyanın yedincisini düzenledik. Yaklaşık olarak 2 bin TL gelir elde edildi. Bine yakın, sınıflara ve kütüphaneye kitap alındı. Bununla beraber okulda yaptığımız çeşitli yarışmalarda çocuklara verilecek hediyeler alındı. İki sınıfımız ses sistemi ile donatıldı. Dolayısıyla harcamalar tasarruflu şekilde bu yönde yapılıyor. Faydalı olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

– ÇOCUKLARI ZARARLI YİYECEKLERDEN UZAK TUTUYORUZ

Kampanya ile çocukları marketlerde satılan zararlı yiyeceklerden de uzak tutmayı amaçladıklarını belirten Keklik, “Bu kampanyanın amaçlarından biri de çocukları marketlerde ki zararlı yiyecekler yerine kendi ev ortamlarında hazırlanmış olan yiyecekleri okul da tüketmeleri. Bu şekilde hem obezite ile mücadele hem de çocukların abur cuburla alakalarını kesmek.” dedi.

Okul öğrencilerinden Ahmet Yakup Akerik, paralarını gereksiz yere harcamadıklarını söyleyerek “Annelerimizin yaptığı kek ve pastaları burada arkadaşlarımıza satıyoruz. Kazanılan para ile okulumuzun kütüphanesine kitaplar alıyoruz. Bizde böylece parayı gereksiz yere harcamış olmuyoruz. Alınan kitapları da gelip okuyoruz. Paralarımızla abur cubur, cips almak yerine annelerimizin yaptığı kekleri satın alıp okulumuza okumak için kitaplar almış oluyoruz.” dedi.

Diğer bir öğrenci Melisa Karakelle ise “Annemin yaptığı pastaları belirlenen bir günde okula getirdik ve biz arkadaşlarımızla satın aldık. Kazanılan paralarla da kütüphaneye kitap aldık. Çok sevindim, çok güzel bir duygu. Aldığımız kitapları gelip kütüphane de okuyup boş zamanlarımızı da burada değerlendirmiş oluyoruz.” dedi.

Paylaş.

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.