Başkan Sazlı Birlik Vakfı’nın İftar Programına Katıldı

0

Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri için Birlik Vakfı Erzincan Şubesi tarafından iftar programı düzenlendi. Programa Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı’da katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri için Birlik Vakfı Erzincan Şubesi tarafından iftar programı düzenlendi.

Ahıskalı Türkleri için Birlik Vakfı Erzincan Şubesi tarafından iftar yemeği verildi. Şehir merkezinde özel bir salonda düzenlenen yemek programına Erzincan valisi Ali Arslantaş, Üzümlü İlçe Kaymakamı Fatih Acar, Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, Birlik Vakfı Erzincan Şube Başkanı Erdal Akpınar, İl Müftüsü Yavuz Karabayır, vakıf üyeleri ve Üzümlü ilçesinde iskan edilen Ahıska Türkü aileler katıldı.

İlahi dinletisi ile başlayan programda Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır tarafından dualar edildi. Yapılan şükür duasının ardından ezan okunması ile iftar yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Birlik Vakfı Erzincan Şube Başkanı Erdal Akpınar, bir Erzincanlı olarak Ahıska Türkleri’ni ağırlamaktan onur duyduğunu belirterek Ahıska Türkleri’nin öz vatanlarına gelmesinde emeği olan başta Birlik Vakfı kurucularından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür etti.

“AHISKA TÜRKLERİ ERZİNCAN’DA MUTLU”

Ardından konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Ahıska Türkleri’nin Erzincan’da mutlu olduklarını belirterek “2015 yılının Nisan ayında bakanlar Kurulu bir karar aldı. Ukrayna’nın savaş bölgesinde olan 677 Ahıska Türkü aileyi Erzincan’ın Üzümlü ilçesi ile Bitlis’in Ahlat ilçesinde iskan etmek üzere bir karar aldı. Geçtiğimiz yıl Aralık ayının 25’nde ilk kafile geldi. Mart ayında ikinci kafile, akabinde üçüncü kafile ve 2 Haziran’da da gelen dördüncü kafile bu defa Ahlat’a geldi. Şu anda bir kısım soydaşımız da orada iskana tabi tutuldu. Biz bunca zulmü gören kardeşlerimize kucak açtığımız için mutluyuz ancak içimiz biraz buruk. Keşke bu kadar geç kalmış olmayaydık diyoruz. 72 yıldır Ahıska’dan Özbekistan’a, Özbekistan’dan Ukrayna’ya ve dünyanın dört bir yanına doğru sürgün olan yaklaşık bir milyon kardeşimiz var. Onların her birinin bu güne kadar yaşamış oldukları acıları yürekten paylaşıyoruz. Bir nebze olsun hafifletebildiysek ne mutlu bize. Buraya yerleştirdiğimiz kardeşlerimizde sevinerek öğrendim ki çalışmak isteyipte istihdam edilmeyeni yok. Çocuklarımız okullarına gidiyor, evlerde huzurluyuz, 5 vakit ezanı duyuyoruz, mutluyuz. Bu akşam ki programı düzenleyenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

“ÜZÜMLÜ’DE HUZUR İÇERİSİNDEYİZ”

Programa katılan Ahıska Türklerinden Hamit Eyüp, kendileri için düzenlenen programdan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek “Allah razı olsun huzur içerisindeyiz. orucumuzu tutuyoruz Ramazan içerisinde. Bize değer verdiler, bizim için program düzenlediler. Buradaki Ahıskalılara sorsanız herkes çok mutlu, herkes çok dualar ediyor Türkiye vatanımıza.” dedi.

Konuşmaların ardından Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Ahıskalıların masalarını tek tek gezerek sohbet etti.

Paylaş.

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.