Üzümlü Belediyesi

1923 yılına kadar köy olan Üzümlü 1923 yılında nahiye haline gelerek 1924 yılında Üzümlü Belediyesi kurulmuştur. 63 yıl nahiye belediyesi olarak hizmet veren Üzümlü Belediyesi, 19 Haziran 1987 yılında alınan karar ile Üzümlü’nün ilçe haline getirilmesi ile birlikte ilçe belediyesi olmuştur. Üzümlü Belediyesi kurulduğu tarihten itibaren mevcut belediye başkanı dahil 17 belediye başkanı görev yapmıştır.

Erzincan ilinin en kalabalık merkez ilçe nüfusuna sahip olan Üzümlü’ye hizmet veren Üzümlü Belediyesi, ilçe merkezinde ki modern hizmet binasından hizmetlerini sürdürmektedir. Üzümlü Belediyesi 2014 yılında D4 sınıfına yükselerek bünyesinde 6 müdürlük, 17 memur, 11 işçi, 78 hizmet alımı işçisi ve 250 İŞKUR işçisi ile hizmet vermektedir.

Üzümlü Belediyesi, makine parkındaki birçok araç ve iş makinesi geçtiğimiz yıllarda yenilenmiş ve ilçe halkına en iyi hizmeti kesintisiz sunabilmek için makine parkındaki büyüme ve yenilemeyi de günümüz şartlarında devam ettirmektedir.

Belediye olarak standart gelirlerin yanında 2011 yılında kurulan Üzümlü Belediyesi Andezit Taş Fabrikası ile hem kendi hem de ilçe ekonomisine önemli katkıda bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir. Ayrıca Üzümlü Belediyesi tarafından Güneş Enerjisi, Mikrohes, Atık su arıtma tesisi, teleferik, doğalgaz, dut çiftliği gibi birçok projede başlatılmış olup çalışmaları devam etmektedir.

Üzümlü Belediyesi Vizyon’u: ”Büyüyen ve Gelişen Modern İlçe” sloganı ile Tarih, kültür, insan, mekan boyutunda sürekli yaşanabilir bir Üzümlü İlçesi.

Üzümlü Belediyesi Misyon’u: Kaynakları akıllı ve verimli kullanıp, paydaşlarla işbirliğini kuvvetli tutarak, insana, ilçeye, bilgiye yatırım yapmak. Vatandaşına sağladığı hizmetin kalitesini sürekli iyileştirip, iç göçü engelleyerek, Üzümlü ilçesini sürekli yaşanabilir ilçeye dönüştürüp, toplumsal, çevresel, ekonomik sürdürülebilirlik sağlamak, Yönetişim ilkeleri olarak adlandırılan; şeffaflık, hesap verilebilirlik, katılımcılık, hukukun üstünlüğü, etkinlik, eşitlik, stratejik vizyona sahiplik ilkelerinin her birini, kurumun her biriminde hayata geçirerek yüksek performanslı çalışanlarıyla hizmet üretmek, insan, sosyal yaşam, tarih ve kültür, turizm, ekonomi vb. kilit alanlarda operasyonel mükemmelliği tam belediyecilik hizmeti vermek.